четвер, 11 грудня 2014 р.

Конспект уроку на тему: "Сім’я і шлюб"


Мета: сприяти ознайомленню учнів з поняттями «сім’я» та «шлюб»; пояснити, використовуючи положення статей Сімейного кодексу України, умови укладання шлюбу, порядок укладання шлюбу неповнолітньою особою; розтлумачити окремі  особисті майнові та немайнові права і обов’язки подружжя;розвивати вміння вести диспут; виховувати шанобливе ставлення до виконання подружніх обов’язків.
Обладнання й матеріали: Конституція України, Сімейний кодекс України, бланк заяви про реєстрацію шлюбу, зразок шлюбного договору, схеми, ватман, маркери.
Базові поняття й терміни: «шлюб», «сім’я», «шлюбний договір», «особисті немайнові права та обов’язки подружжя».
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Структура уроку
I)      Організаційний етап
II)    Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
III)  Вивчення нового матеріалу
1)     Що таке сім’я.
2)     Як укласти шлюб.
3)     Які особисті немайнові та майнові права і обов’язки  має подружжя.
IV) Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
V)   Підсумки уроку
VI) Домашнє завдання

Хід уроку

Епіграф до уроку
«Сім’я дає повноту життя,
Сім’я приносить щастя,
Але кожна сім’я… є насамперед
Великою справою, що має
Державне значення».
                                               А.С.Макаренко
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
Вчитель пропонує учням за допомогою методу «асоціативний кущ» з’ясувати, які асоціації виникають у них зі словом «сім’я». Вчитель на дошці малює «кущ», записуючи думки учнів.


 ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Що таке сім’я.

Учитель: Сім’я – це найдавніший устрій на землі, і вона відіграє ключову роль в людському суспільстві. Протягом історії міцні сім’ї завжди були опорою міцних суспільств. У сім’ї також створюються найкращі умови для виховання зрілих людей. Щаслива сім’я – це тиха гавань, яка дає почуття захищеності й безпеки.
Основним документом, який регулює сімейні відносини, є Сімейний кодекс України, що визначає головні засади шлюбу, права та обов’язки  подружжя, батьків і дітей, усиновлення, опіки та піклування.
Також сімейні правовідносини регулюються Конституцією України (ст.24).
Робота з документом. Учитель об’єднає учнів у групи за ознакою «дерево»: липа, дуб, береза, ясен. Працюють чотири групи учнів. Кожна опрацьовує ст. 24 Конституції України і презентує власне бачення її положень своїм однокласникам.
Робота з підручником.
Запропонуйте учням індивідуально опрацювати текст підручника (п.1) та виконати завдання (2).
Проаналізуйте та поясніть, як визначає поняття сім’ї законодавство.
Робота в групах.
Визначте якості людини, які їй необхідні для створення сім’ї.
Від групи обирається і виступає спікер, який прикріплює аркуш паперу (ватман) з переліком якостей до дошки і таким чином робить кожна група. Відбувається зіставлення думок груп.
Наприклад: (відповідальність, зрілий вік, матеріальна забезпеченість…)
2.     Як укласти шлюб.
Учитель. Шлюб у перекладі зі старослов’янської мови означає «обіцянка». Основою створення сім’ї є шлюб.
Шлюб – сімейний, рівноправний союз чоловіка та жінки, що реєструється у порядку, визначеному законом та охороняється державою.
В Україні визначається лише шлюб, укладений в органах РАЦСУ.

Не можна укладати шлюб:
1.      Є інший зареєстрований шлюб одного із членів майбутнього подружжя.
2.      Дані особи – кровноспоріднені, між усиновленими…………..?
3.      Особи, визнані недієздатними .
(Можна запропонувати учням самостійно скласти опорну схему, за якою не можна укладати шлюб).
Самостійна робота учнів над заповненням бланків заяви про одруження. Учитель роздає кожному учневі такий бланк, приготовлений заздалегідь. (Див. додаток № 1).
Учитель. Між особами, які укладають шлюб можливе підписання шлюбного договору.
Варіант 1.
 Робота учнів з документом.
Кожен учень індивідуально працює з главою 10 Сімейного кодексу України.
Учитель вибірково заслуховує відповіді учнів, коригує та коментує їх.
Варіант 2.
Випереджальне завдання.
Повідомлення учнів на тему: «Сім’я за договором».
3.Які особисті немайнові та майнові права і обов’язки має подружжя.
Учитель може сам розповісти про майнові та немайнові права та обов’язки подружжя, або дати учням завдання індивідуально скласти короткий, з 3-х – 4-х пунктів перелік особистих немайновий і майнових прав та обов’язків подружжя. Запропонувати їм порівняти свої думки з думками однокласників та текстом підручника.
Після цього запросіть учнів відповісти на запитання: що вам було відомо про особисті немайнові та майнові права і обов’язки подружжя, а що було для вас новим?
ІV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
Метод «мікрофон».
1.      Що таке сім’я?
2.      Що таке шлюб?
3.      Назвіть підстави укладання шлюбу.
4.      Які є особисті немайнові права та обов’язки подружжя?

Тест.
1.      Із наведеного вище переліку вкажіть категорії осіб, які, згідно із законодавством України, не можуть перебувати у шлюбі між собою:
А) чоловік і жінка, які не кохають один одного;
Б) усиновлювач та усиновлена ним дитина, якщо усиновлення скасовано;
В) неповнорідні брат і сестра, які мають спільного батька;
Г) рідні брат і сестра;
Д) усиновлювач та усиновлена ним дитина.
2. Який вік має бути у чоловіка, коли він вступає в шлюб?
А) 19;
Б) 18;
В) 17;
Г) 21.
3.  У яких випадках законодавство України дозволяє розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя на підставі постанови державного органу реєстрації актів громадського стану:
А) другий з подружжя агресивно налаштований проти розірвання шлюбу;
Б) другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім;
В) другий з подружжя засуджений до позбавлення волі на строк не менше ніж 3 роки;
Г) другий з подружжя визнаний недієздатним.
4.  Хто/який орган дає дозвіл 16 річній дівчині на шлюб:
А) батьки;
Б) суд;
В) органи опіки та піклування;
Г) орган реєстрації актів цивільного стану.
5.  Яке твердження не відповідає положенням Сімейного кодексу України:
А) наречені мають право після укладення шлюбу іменуватися шлюбними прізвищами;
Б) наречена зобов’язана обрати прізвище нареченого як своє у шлюбі;
В) наречені мають право на подвійне прізвище;
Г) наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя.
6.  З якого віку можна звертатися до суду по захист своїх прав згідно із Сімейним кодексом України:
А) 14 років;
Б) 16 років;
В) 18 років;
Г) 21 рік.
V. Підсумок уроку.
Вчитель пропонує учням сформулювати та записати власний висновок щодо того, чи важливою є державна реєстрація шлюбу. Запрошує бажаючих учнів зачитати свій висновок.
VI. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф підручника. Складіть коротку пам’ятку для тих, хто укладатиме шлюб. Порадьте з цього приводу з батьками.




Немає коментарів:

Дописати коментар