четвер, 11 грудня 2014 р.

Конспект уроку на тему: "Злочин та його наслідки" (9 кл.)


Мета: дати поняття учням про злочин, його склад, ознаки та види, вчити дітей аналізувати ситуації з життя та їх наслідки; розвивати вміння працювати в групах, парах, вміння робити висновки; виховувати  навички правомірної поведінки.
Очікувані результати
Після уроку учні зможуть:
·          Характеризувати ознаки злочину, його склад.
·          Називати види злочинів, наводити приклади.
·          Аналізувати правові ситуації і пропонувати шляхи їх розв’язання, використовуючи окремі статті Кримінального кодексу України
·          Оцінювати наслідки злочину для конкретної особи, оточуючих і суспільства в цілому.
·          Моделювати варіанти поведінки в ситуаціях загрози стати жертвою злочину
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.
Обладнання: Кримінальний кодекс України, картки із завданнями, диск з мультфільмом або текст казки «Кіт у чоботях».
  
ХІД УРОКУ

І.      Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності 
  1. Повідомлення теми і очікуваних результатів уроку. Використовується метод «Попкорн» з метою визначення наявних в учнів знань щодо теми уроку.
       2.  Колективний перегляд мультфільму «Кіт у чоботях»
         Запитання для обговорення:
o    Чи законним способом  головний герой добув для себе багатий одяг?
o    Чи є таке діяння злочином? Чому?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота в парах з текстом підручника. Технологія «Читання в парах – узагальнення в парах»
       а) Що таке злочин. Які є види злочинів.
Найбільш небезпечні правопорушення, що посягають  на найважливіші суспільні блага і цінності, є злочинами. Латинське слово «crimen», що у перекладі й означає «злочин», дало назву відповідній галузі – кримінальному праву. Основним  його джерелом є Кримінальний кодекс України, положення якого визначають, які діяння є злочинами та які покарання можуть бути застосовані до осіб, винуватих у їх вчиненні.

Із Кримінального кодексу України
Стаття 1
Кримінальний кодекс України має своїм завданням правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку і громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою    України від злочинних посягань, забез­печення миру і безпеки людства, а також запобігання злочинам.
Для здійснення цього завдання Кримінальний кодекс визначає, які суспільно не­безпечні діяння є злочинами та які покарання застосовуються до осіб, що їх вчинили.
2. Пояснення вчителя, роботі із схемою
Злочинами є тільки ті діяння, які описані в Кримінальному кодексі України, й до винуватих осіб застосовуються тільки ті покарання, які зазначені у тій самій статті цього закону. Таким чином, без вказівки закону немає ні злочину, ні покарання.
Злочин характеризується значно вищим, порівняно з іншими видами право­порушень, ступенем суспільної небезпеки, тобто таке діяння завдає істотної шкоди особі, її правам, суспільству або державі. Ознакою злочину є також вина людини (у формі умислу чи необережності), тобто її власне внутрішнє ставлення до того, що вона вчинила, та наслідків своїх протиправних дій.
Злочин — суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), передбачене Кримінальним кодексом України.
Якщо суд визнає когось винуватим у вчиненні злочину, то така людина підлягає кримінальній відповідальності - до неї застосовуватимуться заходи державного примусу у формі покарання. Однак кримінальний закон ґрунтується на твердженні, що людина є невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню доти, доки її вину не встановить і не доведе суд.
Розрізняють різні види злочинів. У Кримінальному кодексі України, наприклад, злочини згруповані у розділи за тими благами, на які посягає діяння: злочини проти життя і здоров'я людини, злочини проти власності, злочини проти довкілля, злочини проти громадського порядку і моральності тощо. Злочини бувають
    умисними й вчиненими з необережності,
    невеликої, середньої тяжкості, тяжкі та особливо тяжкі,
    закінченими і незакінченими.
                                                
                                              Злочин
                                                      
        Незакінчений злочин                 Закінчений злочин
          Готування до злочину                 Замах на злочин

Кримінальне законодавство встановлює, що незакінченим злочином є:
1)    готування до злочину - підшукування співучасників, пристосування засобів чи знарядь, усунення перешкод (наприклад, розвідування квартири, виготовлення відмичок);
2)    замах на злочин — умисне діяння, спрямоване на вчинення злочину, але не доведене до кінця з причин, що не залежать від волі людини (наприклад, жодним способом зловмисник не зміг відкрити двері квартири, яку намірився обікрасти).
Якщо діяння містить усі ознаки злочину, воно визнаєтьсязакінченим злочином (квартиру обікрали). Людина, яка вчиняє злочин, підлягає кримінальній відпові­дальності навіть тоді, коли вона не встигла його завершити.
Якщо ж людина сама з власної волі відмовилася завершити заплановане, хоча могла це зробити, має місце добровільна відмова від доведення злочину до кінця, й така людина, як правило, не нестиме кримінальної відповідальності.
 3Обговорення в загальному колі:
·           Чи вдалося вам пояснити нові юридичні поняття теми?
·          Порівняйте поняття «правопорушення» і «злочин».
·          Про які види злочинів ви дізналися?
·          У чому різниця між незакінченим і закінченим злочином?
4.  Робота в групах: аналіз правових ситуацій
      б)  Яким є склад злочину.
      Групи отримують картки із завданнями:
Опрацюйте інформаційний текст, проаналізуйте ситуації та визначте:
·          Даний вчинок (поведінка) є порушенням норм моралі чи норм права (проступок, злочин)?
·          Якщо в ситуації йдеться про злочин – визначте його вид. Яким є склад злочину? На якій стадії злочину перебували підлітки? Чи був злочин завершений? Свої думки доведіть.

Інформаційний текст: Яким є склад злочину
Учинене діяння визнається злочином і дає підстави для застосування кримі­нальної
відповідальності тоді, коли наявним є склад злочину, а саме:
   суспільні відносини, які охороняються кримінальним законом і на які посягає злочин (права і свободи людини, власність, громадський порядок та безпека, довкілля, конституційний устрій України, мир і безпека людства, життя та здоров'я особи, правосуддя тощо);
   зовнішній прояв злочину (саме діяння, наслідки, час, місце, спосіб, знаряддя та засоби вчинення злочину тощо);
   людина у стані, коли вона може усвідомлювати свої дії і керувати ними, та у віці, з якого настає кримінальна відповідальність;
   внутрішня сторона злочинного діяння, психічний стан особи під час вчинення злочину: вина, мотив (спонукання), мета (бажаний результат).

Ситуація 1Втеча з дому.
Дівчина 15-ти років стоїть на дорозі й зупиняє автомобіль. «Я йду із дому, - думає вона. – Я втечу до Києва і знайду там роботу».
Пояснення.
      Правопорушення в ситуації немає. Воно можливе, якщо дівчина здійснить свої плани, оскільки вона неповнолітня. Згідно з Кодексом законів про працю України, особи, які досягли 15 років, можуть як виняток прийматися на роботу лише за згоди одного з батьків або особи, що його замінює.
      Але загалом така ситуація може призвести до багатьох прикрощів для дівчини і її батьків. Варто обговорити можливі наслідки з учнями.

Ситуація 2. Жартівник – невдаха.
      Микита, учень 7 класу, не підготувався до контрольної роботи з алгебри. Вранці дорогою до школи він мріяв:. «От вийшло б добре, якби не було алгебри! От якби хтось пожартував, що школу заміновано, й тоді всі заняття відмінять! О. яка чудова ідея! Чи не подзвонити мені самому під виглядом терористів, що начебто хочуть зірвати нашу школу. Микита підійшов до телефону –автомату, набрав «02» і, через носовичок, сповістив чергового міліціонера про небезпеку…»
Пояснення.
      Микита не досягнув віку, з якого настає кримінальна відповідальність. Отже, відсутня одна з ознак складу злочину. Зазвичай за дитячі пустощі «розплачуються» батьки – вони сплачують штраф, а інколи й оплачують приїзд цих служб.

Із Кримінального кодексу України
Стаття 259.
      Завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи  пошкодження об’єктів власності. Завідомо неправдиве повідомлення про підготовку вибуху, підпалу або інших дій, які загрожують загибеллю людей чи іншими тяжкими наслідками – карається штрафом від п’ятисот до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років.

Ситуація 3. Автомобіль сусіда.
      Група молодих людей 18-21 року вирішила розважитися. Вони взяли автомобіль у сусіда Дмитра, щоб покататися. «Сусід не помітить. Він у відрядженні. Все буде добре. З нами нічого не трапиться»,- каже Дмитро.
Пояснення.         
      Молоді люди  підлягають відповідальності за незаконне заволодіння транспортним засобом. При кваліфікації цього злочину у статті 289 ККУ під незаконним заволодінням мається на увазі будь-які незаконні дії з транспортним засобом, а не лише угони автомобіля. Вони вчинили злочин умисно, посягнувши на чуже авто. Злочин закінчений.

Ситуація 4. Полювання.
      Під час полювання мисливець почув у кущах важкі кроки і, очікуючи саме з цього напрямку появи звіра, здійснив постріл з рушниці. Але, як виявилося, замість звіра до місця розташування мисливців наближався їхній товариш, що запізнився. Чоловік отримав важке поранення, від якого пізніше помер у лікарні.
Пояснення.         
      Скоєно злочин з необережності, винний – мисливець може бути притягнутий до кримінальної відповідальності.
      5. Фронтальне обговорення (Обговорення в загальному колі)


в) Наслідки злочину для особи та суспільства
       4. Розповідь учителя
      - Ще раз проаналізуйте ситуації, але вже з точки зору наслідків злочину для особи та суспільства. Дайте відповіді на запитання:
·          Чи передбачали злочинці наслідки своїх діянь?
·          Як впливають злочини на життя потерпілих, їх рідних?
·          Чи впливають злочини на життя громади, суспільство, в якому ми живемо? Як?
  5. Опрацювання  інформаційного тексту.
      Метод «Ажурна пилка»
 г) Як не стати жертвою злочину.

Фрагмент 1. Як уберегтися від квартирних крадіжок
Коли йдете з дому, ніколи не залишайте двері відчиненими, особливо якщо ви живете на першому поверсі або поруч із пожежними сходами, балконами тощо.
Не вимикайте світло у під'їзді чи перед будинком, адже злодії не люблять бути поміченими й уникають освітлених місць.
Не зберігайте ключі від квартири разом із документами, не прикріплюйте до них брелоки з вашим ім'ям та адресою. Не зберігайте ключі під килимком біля дверей або в іншому умовленому місці — злодій знайде їх за лічені секунди. Якщо ви загубили ключі, варто змінити замки.
Не надавайте незнайомцям інформацію про себе: адресу, телефон, прізвище тощо, а також не приводьте випадкових чи малознайомих людей додому. Злодій рідко йде «на справу» без розвідки і може спостерігати, хто і коли буває у вас удома.
Якщо ви, входячи в квартиру, виявили щось підозріле — зламані або відкриті двері, сліди крадіжки, шум у квартирі - краще не входити   і нічого не торкатись, а зателефонувати від сусідів до міліції.

Фрагмент 2. Як діяти дитині, коли вона одна вдома
Не відчиняйте дверей незнайомцям — людям, які буцімто загубилися, щось пере­плутали, іншим підозрілим особам. Зловмисник може назватися ким завгодно: двоюрідним дядьком, який приїхав здалеку, або маминою знайомою з роботи, може просто попросити ручку й аркушик паперу, щоб написати записку сусідам. Незна­йомцеві краще відповісти: «Батьки зачинили мене».
Якщо до вас завітав міліціонер, електрик, газівник, водопровідник, листоноша — просіть його показати посвідчення через вічко.

Фрагмент 3. Як уберегтися від грабежів і насильства
Не ходіть поодинці. Якщо ви пізно повертаєтесь додому, попросіть знайомих, друзів провести вас. Плануйте свій маршрут людними та освітленими вулицями, уникайте парків, скверів, подвір'їв, підозрілих місць і галасливих компаній. Краще взагалі пізно не виходити на вулицю. Завжди повідомляйте батьків, де ви перебуваєте.
Будьте уважними до нових знайомств. Намагайтеся не відвідувати поодинці квартири або гуртожитки своїх знайомих, особливо увечері, не запрошуйте їх до себе, якщо ви в них не впевнені. Пам'ятайте, що не можна нікуди без знайомих дорослих ходити з незнайомими людьми, хоч би якими привабливими були запрошення — піти в кіно, кафе, покататися на велосипедах, човнах,   машинах, подивитися щось цікаве, навіть допомогти людям.
Не вживайте алкоголь або наркотики. Помічено, що ті, хто вживає алкоголь, наркотики або вдається до сексуальних розваг, дуже часто потрапляють у сумнівну
компанію і стають жертвами своїх же знайомих. Крім того, залежність від алкоголю і наркотиків призводить до залежності від злочинців і до вчинення злочину.
Допомагайте одне одному, адже багато злочинів вчиняють через страх і байду­жість перехожих. Особливу увагу звертайте на випадки, коли зловмисники чіпля­ються до дітей. Якщо неможливо допомогти самотужки - терміново дзвоніть до міліції.

Фрагмент 4. Якщо вам загрожує небезпека
Якщо ви почули кроки за спиною або побачили підозрілу особу, що йде назустріч вам, — змініть темп ходьби, перейдіть на іншій бік вулиці, зверніть за ріг. Якщо хтось переслідує вас - не панікуйте. Дійте спокійно. Перейдіть на біг, свисніть у свисток (якщо він є), прямуйте до будинків або людних, освітлених місць, кричіть: «Пожежа! Горить!» На такі крики швидше визирнуть мешканці будинків. Можна навіть розбити віконне скло в будинку — це все-таки краще, ніж стати жертвою злочину. Можна забігти у під'їзд і подзвонити у будь-які двері.
Якщо зловмисник таки наздогнав вас, а допомогти нікому, то у цій ситуації не існує єдиного рецепта. Тримайтеся спокійно. Прислухайтесь і довіряйте своїм інс­тинктам. Пам'ятайте, що основний, глибинний інстинкт - зберігання життя - під­каже вам, як діяти, тільки слід бути спокійним. Наприклад, можна голосно кричати, спробувати чинити опір.
Часто зловмисник утікає, особливо той, хто нападає на дітей. Якщо нападник озброєний, намагайтесь не робити різких рухів, іноді він нервує більше, ніж ви. Можна схитрувати, наприклад прикинутися зомлілим або поводитись дивно, як божевільний. Якщо нападник — ґвалтівник, можна сказати, що ви хворі на венерич­ну хворобу (сифіліс, гонорею) і завтра вас кладуть у лікарню через гостру форму хвороби. Якщо озброєний нападник вимагає: «гаманець або життя», краще спокійно віддати йому гаманець. У всіх таких випадках намагайтесь уважно розглянути зло­вмисника і за першої можливості повідомте в міліцію про напад. Нічого не тор­кайтеся після злочину, не змінюйте одяг, не мийтеся - це допоможе відшукати сліди злочинця.

Фрагмент 5. Що радять психологи
Психологи зазначають, що зловмисники обирають собі як жертву людей у пригніченому настрої, невпевнених у собі або агресивних. Тому намагайтеся бачити краще в людях, звертайте увагу на позитивні емоції, підтримуйте у собі позитивний настрій, не переносьте на людей свої негативні почуття. Збереженню позитивного психологічного стану допомагають різноманітні творчі захоплення, заняття спортом, туризм, здоровий спосіб життя, ранкова гімнастика, купання, обливання, загар­товування, лазня, а щонайбільше — чисте сумління.
Будьте спокійними. Найчастіші почуття жертви: спершу — шок і неможливість повірити в те, що біда скоїлась саме з тобою, потім — злість, страх і провина. Однак слід розуміти і пам'ятати, що зі злочином може зіткнутися майже кожний. І головне тут — врятувати власне життя. За будь-яких обставин намагайтесь зберігати спокій. Тільки за цієї умови ви зможете почути голос інстинктів, які підкажуть, що необхідно робити у цій ситуації. Іноді спокійної, упевненої реакції на наближення зловмисника досить для того, щоб уникнути небезпеки: впевнено не помічайте зловмисника або спокійно, різко скажіть: «Відчепись!» Ваш спокійний стан допоможе добре запам'ятати злочинця й сповістити про нього міліцію.
Якщо ви стали жертвою злочину — намагайтеся якомога менше згадувати ц сцену. Образа, злість на злочинця, бажання помститися йому заважатимуть вашому поверненню до нормального життя. Пам'ятайте, що злочинці - це здебільшого люди з хворою психікою і відсутністю моралі. Краще зверніть всю свою увагу на себе. Самі або разом із психологом спокійно пригадайте від початку до кінця всі події. Подумайте, чому і як ваша поведінка сприяла тому, що саме ви стали жертвою. Прочитайте ще раз наші поради. Зробіть висновки і живіть, намагаючись змінити своє життя.
У випадках насильства психологічна травма людини від злочину дуже відчутна; Друзям і близьким слід не «лізти у душу», а просто бути поруч із налаштованістю вислухати і допомогти, порадити звернутися до лікарів і психологів, у спеціальні центри екстреної психологічної допомоги. Зауважимо, що не варто говорити, що я мовляв, знаю, як тобі важко, адже у кожної людини складаються різні ситуації і дуже різні переживання.

Фрагмент 6. Що робити, якщо сталося правопорушення
На жаль, сьогодні відбувається чимало правопорушень, і, можливо, що комусь і вас доведеться стати їх свідками.
Слід терміново повідомити про це у відділок міліції — особисто або за телефоном 102. У кожному районі є також телефон чергової частини райвідділу міліції, за яким також можна повідомити про правопорушення.
Допоможіть постраждалим. Не забудьте викликати «швидку допомогу», надати якщо маєте навички, у разі потреби першу невідкладну допомогу: зробити штучно дихання, зупинити кровотечу, забезпечити доступ повітря у приміщення тощо.
Будьте пильні. Намагайтеся запам'ятати обставини правопорушення, прикмета зловмисника — це полегшить його розшук і розслідування, але не виявляйте зайво; цікавості — це може бути небезпечним для вас. Повідомлення у міліцію — най­ефективніша допомога постраждалим.
   6. Запитання та завдання для учнів (обговорення в загальному колі):
1.     Що нового ви дізналися?
2.     Чи є ця інформація необхідною для вас, ваших друзів, батьків?
3.     Чи можна, на вашу думку, уникнути того, щоб стати жертвою злочину (потерпілим)? Як?
ІV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
       Запитання для повторення й обговорення
1.     Що таке злочин?
2.     Чому і кому загрожують злочини?
3.     У чому полягає відмінність адміністративного порушення і злочину?
4.     Поміркуйте, чи є злочином такі вчинки: Іванов поцупив із портфеля Петрова шарикову ручку; Сидоров скористався без дозволу автомобілем приятеля; Яковлєв образив пасажира, що їхав з ним  в автобусі; Поливанов брав хабарі, перебуваючи на відповідальній посаді.
5.     Чи є злочином розпивання пива в громадському місці?
V. Підсумок уроку
       Оцінювання учнів
       Учитель підводить учнів до висновку, що злочин найбільш небезпечне протиправне діяння
VІ. Домашнє завдання
      Поміркуйте над висловом відомого китайського мислителя Сюнь Цзи / 313 – 238 рр. до н.е. / і визначте, що мав на увазі автор:
    “Якщо не виховувати людей, а карати, то покарань буде багато, а порок не буде викорінений; якщо тільки виховувати, але не карати, порочні лишаться непокараними; якщо карати, але не заохочувати, люди не будуть старатися; якщо карати і заохочувати, але не обмежувати, піддані будуть невпевнені і народ не буде єдиний”.



Немає коментарів:

Дописати коментар